Péče o krystaly
1) Jak vznikají a jejich původ
Krystaly se v přírodě vyskytují v mnoha barvách, tvarech a velikostech. Některým trvá téměř milion let, než se zformují. Když se krystal začíná vytvářet, prochází nukleací. To je proces, kdy se tekutina či pára začínají formovat do pevné krystalické struktury. Vznikají pod tlakem, odpařením tekutiny z roztoku, hluboko pod zemí, ukládáním do vrstev a postupným kapáním. Krystaly dělíme na krystaly, minerály, horninu, drahokamy, kameny, fosilie a tektity. Na stupnici rozlišujeme 10 tvrdostí. Surové kameny jsou ve své původní přírodní podobě, takže nejsou nijak vyleštěny ani pozměněny. Tromlované nebo-li tamblované kameny jsou leštěné drahé kameny, které vznikají z drcených surových kamenů, takže jsou upraveny.
Když si chcete zvolit, který krystal je pro vás ten nejlepší, volte intuitivně. Zkrátka přemýšlejte, který krystal by mohl být pro vás ten pravý. Jak zacházet s novým krystalem se dozvíte v následujících bodech.
2) Očištění
1) Krystal očistěte, protože jedině tak ho zbavíte veškerých uložených energií. Krystaly v sobě mají uloženou jak tu dobrou a pozitivní energii, tak i tu negativní. U každé svíčky uvádíme, jak krystal očistit a dále nabíjet. Nabíjení probíhá na denním světle či na přímém slunci 1–2 hodiny. Pro všechny krystaly je vhodná i 5ti minutová rychlá očista. Některé nejsou vhodné pro pobyt na přímém slunci. Pro nabíjení v noci krystaly vystavujeme celou noc přímému měsíčnímu světlu, v misce s vodou, v blízkosti Křišťálu nebo pouze položené na parapetu. Krystaly jsou určené do vody až na pár vyjímek (u těch hrozí rozpuštění, ujistěte se tedy, u kterých je to vhodné, stejná pravidla platí i u slané vody). Ovšem očištění od vosku, které by mělo být rychlé, krystalům neškodí, jen se pak musí ihned usušit. Mezi další metody čištění patří zvukové vibrace, použití Selenitu nebo Křišťálu dále šalvěj, Palo Santo či kadidlo.
3) Nabíjení
2) Aby krystal fungoval, nabijte ho. Díky tomu bude pracovat na nejvyšším stupni vibrací. Nabíjení probíhá umístěním na sluneční světlo, měsíční světlo, v soli či pod vodou. Nabíjení probíhá podle toho, jak krystaly budete používat. Metodami nabíjení jsou sluneční světlo, měsíční světlo, měděné pyramidy, zvukové vibrace, Selenit nebo Křišťál, sušené byliny, sníh, bouře a mlha.
4) Naladění a energie
3) Nalaďte se na energii svých krystalů uzemňováním a vycentrováním. Provádět to můžete tak, že zavřete oči na 20–30 sekund, a budete si jemně poklepávat na brzlík, nebo můžete provést 3–4 minutovou meditaci. Poté si začněte rychle a pevně mnout ruce a jak ucítíte, že se zahřívají, vezměte do rukou svůj krystal a vnímejte jeho energii.
4) Stanovte si jasné záměry, kterých chcete čerpáním energie z krystalu dosáhnout. Každý krystal má několik léčivých vlastností. Můžete ho tedy naprogramovat tak, aby působil na konkrétní cíl, léčbu či úmysl.
5) Umístění na vhodné místo?
5) S nějakým záměrem krystal umístěte na místo, které vám bude nejvíce vyhovovat.
S krystaly vždy jednejte s opatrností, ne každý je totiž vhodný do vody či na sluneční světlo. Mohou být toxické, popraskat, rozlomit se, vyblednout či dokonce způsobit požár.
6) Co znamená pokud se vám rozlomí?
Krystaly se mohou rozlomit, ale tím neztrácejí svoji schopnost. Dávají tím najevo, že je čas posunout se dál a že odvedly svoji práci. U ochranných kamenů je to znamení toho, že vás ochránily před velmi intenzivní negativní energií. Je poté jen na vás, jak s krystaly naložíte, zda se ho pokusíte slepit, očistit, nabít či darovat.
Existují krystaly, které jsou uměle vytvořeny, a proto se označují za syntetické. Ale to neznamená, že nejsou účinné.
Každý krystal je originál a můžeme poděkovat matce přírodě za její dary.